Opublikowany przez: monika.g 2018-12-20 00:45:57
Autor zdjęcia/źródło: Prawidłowa temperatura u dziecka @ Peoplecreations / Freepik
Prawidłowa temperatura ciała niemowlaka różni się od temperatury starszego dziecka i dorosłego człowieka. Jest to spowodowane przez jego niedojrzały jeszcze układ termoregulacji.
Podczas gdy przeciętna temperatura u dorosłego człowieka wynosi 36,6 st. C temperatura u dziecka w wieku do 1-2 roku życia waha się w dość rozległym przedziale pomiędzy 36 a 37,5 st. C. Zależy to od wymienionych wyżej czynników, ale także od sposobu i miejsca pomiaru. Dodatkowo przez niedojrzały układ termoregulacji maluszek jest bardziej podatny na temperaturę otoczenia. Szybciej się wychładza na mrozie i przegrzewa, gdy jest za ciepło.
W zależności od wieku dziecka temperaturę ciała można mierzyć w odbycie, uchu, ustach lub pod pachą. Na rynku dostępne są różne rodzaje termometrów. Najpopularniejszy to termometr elektroniczny, ale można również kupić termometry dotykowe na podczerwień i bezdotykowe, którymi możemy zmierzyć temperaturę na czole lub w uchu, ale są one mniej precyzyjne od termometrów elektronicznych. Bez względu na miejsce pomiaru, w przypadku otrzymania różnych wyników za prawidłowy należy uznać najwyższą wskazaną temperaturę.
Każde odchylenie od normalnej temperatury (czy to za wysoka, czy za niska) w przypadku niemowlaka do 3 miesiąca życia powinno być skonsultowane z lekarzem. U dziecka mogą wystąpić następujące zaburzenia właściwej temperatury ciała:
Może wskazywać na rozpoczynającą się infekcję, ale może być również spowodowany zmęczeniem, płaczem, zbyt ciepłym ubraniem, a nawet zabawą. Może się zmniejszyć po uspokojeniu się dziecka, rozebraniu lub napojeniu.
Najczęściej spowodowana jest przez infekcję wirusową lub bakteryjną, ząbkowanie lub jako następstwo szczepienia. Można ją zbić chłodnymi okładami na kark i czoło, naparem z lipy, który działa napotnie lub środkiem przeciwgorączkowym (najbezpieczniejszy dla dziecka będzie paracetamol). Jeśli gorączka mimo to się utrzymuje lub wzrasta jedź z dzieckiem jak najszybciej do lekarza.
Nie tylko za wysoka, ale też za niska temperatura może Cię zaniepokoić. Obniżenie temperatury u dziecka często spowodowane jest przez osłabienie i następuje po chorobie lub wychłodzenie na skutek zbyt niskiej temperatury otoczenia. Utrzymująca się niska temperatura u dziecka, tak samo jak gorączka, wymaga konsultacji z lekarzem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.